Νίκησε η Καλαμάτα, ανέβηκε ο Διαγόρας

Η Καλαμάτα επικράτησε 2-1 του Διαγόρα Ρόδου στον επαναληπτικό του μεταξύ τους μπαράζ ανόδου στη Football League, όμως το εκτός έδρας γκολ που  έβαλαν στην παράταση((κανονική διάρκεια 1-0) οι φιλοξενούμενοι, τους έδωσε την άνοδο για την Football League.

Η Καλαμάτα  ισοφάρισε το σκορ του αγώνα πετυχαίνοντας γκολ στο 47’ με τον Γιόνδη αλλά έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του σκόρερ.
Η «μαύρη θύελλα» πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Λαθύρη, το οποίο δεν μέτρησε ως οφσάιντ.

Το ματς πήγε στην παράταση. Ο Διαγόρας ισοφάρισε στο 111΄ με φάουλ του Μπουρλάκη.
Στις καθυστερήσεις ο Μάρκοβιτς έβαλε νέα «φωτιά» στο ματς, πέτυχε το 2-1, αλλά ήταν αργά για την Καλαμάτα η οποία έπαιζε με 9 παίκτες στα τελευταία λεπτά λόγω αποβολής του Κάρλος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)

ΓΚΟΛ: 46′ Γιόνδης, 112′ Μπουρλάκης, 121′ Μάρκοβιτς

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: 47′ Γιόνδης (απευθείας κόκκινη), 120′ Ρόνι Κάρλος

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γιάννης Χριστόπουλος): Κασωτάκης, Τσόπελας (84′ Χίλγκεν), Φουάσης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Ζαχαρόπουλος, Πέριτς, Πινδώνης (109′ Αντωνιάδης), Γιόνδης, Μίνγκας (69′ Ρόνι Κάρλος), Λαθύρης (81′ Μάρκοβιτς).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ (Πέτρος Ρουτζιέρης): Σικαλιάς, Βέρτζος, Παγώνης, Ευαγγελιδάκης, Προβατίδης, Μπαξεβάνου, Μεντί, Γλυνός (100′ Μπουρλάκης), Πινιώτης (57′ Ντουαλά), Δήμας (62′ Καρπαθάκης), Γεωργίου (118′ Αντωνίου).